Podstawowe informacje o Krajowym Ośrodku Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie oraz warunki przyjęcia
Krajowy Ośrodek Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie jest zakładem leczniczym o maksymalnym stopniu zabezpieczenia utworzonym na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z dnia z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia Krajowego Ośrodka Psychiatrii Sadowej dla Nieletnich w Garwolinie.
Organem tworzącym KOPSN jest Minister właściwy do spraw zdrowia.
KOPSN jest zakładem leczniczym prowadzonym w formie jednostki budżetowej. Działalność KOPSN jest finansowana z budżetu Ministra Zdrowia.
Krajowy Ośrodek Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie realizuje postanowienia sądu rodzinnego (wydział rodzinny i nieletnich) o zastosowaniu wobec nieletniego:
- środka leczniczego,
- środka tymczasowego w postaci tymczasowego umieszczenia w zakładzie leczniczym,
- obserwacji sądowo-psychiatrycznej.
KOPSN jako zakład leczniczy dysponujący warunkami maksymalnego zabezpieczenia jest przeznaczony dla nieletnich:
- których powtarzające się zachowania zagrażające życiu lub zdrowiu własnemu lub innych osób lub powodujące niszczenie mienia nie będą mogły być opanowane w zakładzie leczniczym dysponującym warunkami wzmocnionego zabezpieczenia;
- jeżeli nie jest możliwe zapobieżenie ich samowolnemu oddaleniu się z zakładu leczniczego dysponującego warunkami wzmocnionego zabezpieczenia, a mogą oni stwarzać znaczne zagrożenie poza tym zakładem.
Szczegółowy tryb umieszczania, przyjmowania, przenoszenia i zwalniania nieletnich z zakładów leczniczych określony został w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 31 października 2022 r. w sprawie komisji do spraw środka leczniczego dla nieletnich, trybu wykonywania środka leczniczego oraz warunków zabezpieczenia zakładów leczniczych.
Wymogi formalne do przyjęcia do KOPSN:
- postanowienie sądu rodzinnego o umieszczeniu nieletniego w szpitalu o maksymalnym stopniu zabezpieczenia - Krajowym Ośrodku Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich;
- opinia Komisji Psychiatrycznej ds. Środka Leczniczego dla Nieletnich wskazująca KOPSN jako właściwe miejsce realizacji orzeczonego wobec nieletniego środka leczniczego/tymczasowego.
Uwaga! Opinia Komisji Psychiatrycznej ds. Środka Leczniczego dla nieletnich nie jest wymagana w przypadku orzeczenia o realizacji obserwacji sądowo-psychiatrycznej.
Przyjęcie do KOPSN odbywa się zgodnie z Regulaminem udzielania świadczeń zdrowotnych w Ośrodku. Kolejność przyjęć reguluje lista oczekujących na przyjęcie prowadzona przez Sekretariat Dyrektora KOPSN.
Do zadań KOPSN należy w szczególności:
- diagnostyka zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania;
- badania i porady lekarskie;
- leczenie i prowadzenie polityki lekowej w zakresie udzielanych świadczeń;
- badania psychologiczne i terapia psychologiczną;
- rehabilitacja lecznicza;
- badania diagnostyczne, w tym analityka medyczna;
- pielęgnacja chorych i niepełnosprawnych;
- orzekanie i opiniowanie o stanie zdrowia.
Ostatnia aktualizacja: 21-04-2023
« powrót | drukuj